Lakásbiztosítás viharkárra - lakásbiztosítás kalkulátor 2024

Hasonlítsd össze online a lakásbiztosítás ajánlatokat és kösd meg a legkedvezőbbet!

Alfa biztosító logó
Allianz biztosító logó
Granit biztosító logó
K&H biztosító logó
Signal biztosító logó
Union biztosító logó
Uniqa biztosító logó
ai-Szilvi
Jelenleg az alábbi témákban kérdezhetsz: Lakásbiztosítás márciusi kampány, MFO, díjfizetés, biztosítás felmondása, önrész
Márciusi kampányról
Ki válthat márcisuban lakásbiztosítást?
Mi az MFO lakásbiztosítás?
Mi az önrész?

Egyre több és egyre nagyobb erejű viharra lehet számítani az elkövetkezendő években. Eddig csak forró nyári napokon fordult elő egy-egy nagyobb vihar, mostanában azonban egyre gyakoribb az őszi vagy téli ítéletidő is, ami jelentős kárt tehet az ingatlanokban, illetve az ingóságokban. Nézzük meg, hogy viharkár esetén mire fizet a biztosító, milyen káreseményekre lehet számítani és hogyan történik a kártalanítás.

Mi számít viharkárnak?

Viharkárnak az 54 km/h vagy az azt meghaladó sebességű légmozgások által okozott károkat hívjuk. A kár bekövetkezhet:

  • a szél nyomó- és szívóhatása során,

  • illetve ha a vihar által sodort tárgyak a biztosított vagyontárgyakban okoznak kárt,

  • továbbá ha a csapadék a vihar által megrongált tetőzeten vagy az általa megbontott nyílászárón, illetve a vihar okozta falazati résen keresztül jut be a biztosított ingatlanba.

A biztosító a vihar erejét és levonulását meteorológiai adatszolgáltatás lekérésével állapítja meg, azaz a biztosító fogalma szerinti vihar után térít a lakásbiztosítás viharkár fedezete.

Milyen fedezeteket tartalmaznak a viharral kapcsolatos biztosítások?

Egy vihar során számos meterológiai esemény is történhet, amivel kapcsolatban a biztosítók különböző fedezetekkel térítenek.

Ilyen a villámcsapás fedezete is. Ez lehet közvetlen villámcsapás is, amikor sajnálatos módon egyből az otthonunkat találja el, ami tűz okozása nélkül is kárt tehet az ablakokban, ajtókban, a kéményben, a napelemekben, illetve az áram alatt lévő elektronikai eszközökben, még akkor is, ha túlfeszültség-elleni védelemmel voltak ellátva. Utóbbit okozhat a villámcsapás közvetett vagy másodlagos hatása is, amire szintén vállalnak fedezetet a biztosítók, ha a villám a kockázatviselési helytől 1000 méteren belül csapott be valahova. Ez utóbbi gyakoribb káresemény, ami az otthonon kívüli vezetékeken keresztül jut be a házba, úgy kárt okozva ingóságainkban.

A jégeső is jelentős károkat tud okozni, nem csak a tetőben, hanem a napelem rendszerekben is. Továbbá komoly kárt tehet az udvaron tárolt ingóságainkban is.

A viharban betört üvegre mindig a biztosítók üvegkár fedezeteiben megjelölt térítési összegek a mérvadóak.

Ha vannak értékes kerti bútoraink, amiknek nem tudjuk megoldani a tárolását zárt helyen, akkor kössünk olyan biztosítást, amiben a fedezet kiterjed a kerti bútorokra vagy a szabadban tárolt ingóságokra is. Utóbbi fedezetek a lopás káreseményeire is térítenek.

Viharkárok megelőzése

A Biztosítottnak úgynevezett kármegelőzési kötelezettsége van. Ez azt jelenti, hogy a biztosító elvárja, hogy viharban nem nyitja ki a Biztosított a nyílászáróit, sőt, megtesz mindent, hogy megelőzze a nagyobb fokú kárt. Továbbá elvárja, hogy ha például van egy balesetveszélyes korhadt fa az udvarban, akkor azt a Biztosított lehetősége szerint minnél hamarabb kivágatja. Ugyanez vonatkozik a régi, rozoga épületekre is.

A fent említett villámcsapások ellen is a Biztosítottnak megfelelő védelemmel, például villámhárítóval kell rendelkeznie és természetesen az ingatlan rendszeres karbantartása is szükséges. A nem állandóan lakott ingatlanokra a biztosítók nem véletlenül számítanak magasabb díjat, hiszen a Biztosított kármegelőzési lehetőségei is limitáltak.

A nyílászárók, a kémény, a tető rendszeres ellenőrzésével, és a hibák kijavításával teheti a Biztosított a legtöbbet, hogy minél “olcsóbban” megússza a viharkárokat.

Fontos: Egyetlen biztosítás sem nyújt fedezetet az olyan károkra, amik az elmaradt karbantartási munkálatok miatt keletkeztek. Tehát ha évek óta lyukas a tető, és amiatt ázik be a ház, a biztosító meg fogja tagadni a szolgáltatást.

A túlfeszültség-védelmi rendszer kiépítése különösen megfontolandó akkor, ha a biztosított ingóságok között nagy értékű elektronikai rendszerek vannak.

Viharkár autó esetében

Egy kidőlt fa, jégeső vagy a repülő tetőcserepek nagyon komoly károkat tudnak okozni egy kint tárolt autóban, ami akár totálkárosra is törhet. A kötelező biztosítás ez esetben nem nyújt fedezetet, ilyen esetben a CASCO biztosítás terhére lehet megtéríttetni a kárt. Mivel a viharkár az elemi károk kategóriájában van, nem szükséges önrészt fizetni.

Viharkár - a kidőlt fa esete

Előfordulhat, hogy a biztosított ingatlanban és ingóságban egy közterületen álló fa, villanyoszlop vagy reklámtábla kidőlése okoz kárt a vihar során. Ez az idegen tárgy rádőlése biztosítási fedezet, ami az alap lakásbiztosítások része szokott lenni.

Amennyiben az ingatlannak nincs lakásbiztosítása, akkor a kidőlt közterületi fa károkozása esetén az önkormányzattól lehet kérni kártérítést, továbbá, ha fa helyett ez egy villanyoszlop vagy reklámtábla volt, akkor a villanyoszlop vagy reklámtábla tulajdonosától. Ezek a kárrendezések azonban általában nem szoktak sikeresek lenni, ezért is fontos, hogy minden ingatlantulajdonos rendelkezzen lakásbiztosítással.

Mivel a lakásbiztosítások csak a tárolt autóra vállalnak fedezetet, ha az autóra dől rá a fa vagy bármi más, azért is a CASCO biztosítás tud téríteni. Kivéve, ha például a szomszéd társasház erkélyéről esett a muskátli az autóra, akkor az ő felelősségbiztosítása esetleg fedezi ezt a jellegű kárt, amihez nem szükséges a CASCO, de erre is csekély esély van.

Mire nem térít a viharkár fedezet?

  • Ha a vihar erőssége nem érte el az 54 km/h-t.

  • Ha a tető nagyon régi, rossz állapotban volt már a vihar előtt is, akkor a biztosító megtagadhatja a kifizetést.

  • Ha eltömődött, koszos eresz miatt ázott be a ház.

  • Nem fizet a biztosító, ha a Biztosított nyitva felejtette az ajtót, vagy a gondatlanságából keletkezett a kár.

  • Ha az illetékes hatóságnak nem jelentettük a kárt vagy korábban ugyanilyen kárra már igényeltünk kártérítést, akkor szintén megtagadhatja a biztosító a kifizetést.

Viszont a KH, Signal, Union, Uniqa biztosítók limitált biztosítási összeggel - ami 25 - 150 ezer forint is lehet - térítik a nyitva felejtett nyílászáró miatt keletkezett károkat.

Melyik a legjobb viharkár biztosítás, mire érdemes megkötéskor figyelnünk?

Mint más biztosítás esetében, itt is az a legjobb viharkár biztosítás a lakásbiztosítások fedezetei között, amelyik a Biztosított élethelyzetére, jelen esetben az ingatlanjára és az ingóságaira optimalizált, avagy teljes körű fedezetet nyújt. Az is fontos, hogy a meglévő biztosítási szerződést 2-3 évente felülvizsgálja a Szerződő, hogy biztosan elkerülje az alulbiztosítottság csapdáját, illetve hogy ne fizessen feleslegesen sem . Hiszen az értéknövelő beruházások a lakkásbiztosítási szerződésben alulbiztosítottságot okoznak - hacsak nem módosítják a szerződést -, ami egy viharkár esetén nagyobb kárenyhítési költséget fog testálni a Biztosítottra. Továbbá ha például nincs már motorcsónak a garázsban, akkor az feleslegesen képezi a szerződésben a biztosítás tárgyát, és fölöslegesen fizet érte a Biztosított magasabb biztosítási díjat.

Érdemes körültekintően kiválasztani a biztosítót, és alaposan átolvasni a szerződést, hogy pontosan tisztában legyünk a feltételekkel, és hogy milyen viharkárok esetén fizet, vagy nem fizet a biztosító. A meghatározott összeghatárig fognak téríteni kár esetén, azokra az ingóságokra és ingatlanokra, amikre a szerződésünk kitér.

Kárbejelentés menete viharkár esetén

Fontos, hogy a biztosítónál a káresemény után legkésőbb 48 órán belül kárbejelentést kell tenni. A kárszemle előtt csak annyi javítást végezzen el a Biztosított, amennyi a kárenyhítéshez vagy a közvetlen veszély elhárításához szükséges. A vitás esetek elkerülése érdekében dokumentálja fotókkal, videóval is a kárt, még a kárenyhítés vagy helyreállítás megkezdése előtt.

Nem minden esetben küld ki a biztosító szakembert a kárszemléhez. Ha a dokumentálás alapos és megfelelő, azaz nem csak a fényképek, hanem részletekbe menő pontos leírás is található - esetleg "előtte" és "utána" fényképek is -, akkor a biztosító elfogadja a károsult által megjelölt kárértéket, amennyiben az a biztosítási összegen belül van. A károsodtt vagyontárgyakat a kártérítési folyamat lezárultáig meg kell tartani.