3 millió forint vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás igényelhető az 5000 fő lélekszám alatti kistelepülésen élők számára a Vidéki Otthonfelújítási Program keretén belül. Elmondjuk kik élhetnek ezzel a lehetőséggel, mik a feltételek, és hogyan lehet maximálisan kihasználni ezt a fajta támogatást azoknak, akik otthonuk korszerűsítésében gondolkodnak.
Mik a legfontosabb feltételei a vidéki otthonfelújítási programnak?
Ha otthonod állami támogatással szeretnéd korszerűsíteni a Vidéki Otthonfelújítási Program keretén belül, akkor az alábbi kritériumoknak kell megfelelned:
- 5000 fő lélekszám alatti, magyarországi kistelepülésen élsz.
- Az ingatlanod saját tulajdonodban van.
- A felújítandó ingatlanban legalább 50 % - os tulajdoni hányaddal rendelkezel igénylőként (a gyermekekkel együttesen értendő).
- Minimum 1 éves, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezel (együttes igénylés esetén legalább az egyik fél).
- A GYED, illetve GYES folyósítása alatt akkor van érvényes TB jogviszonyod, ha közben a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyod fennáll. Abban az esetben, ha megszűnt a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyod, már nem felelsz meg a feltételeknek.
- Nincs köztartozásod.
- Ha csak részlegesen vetted igénybe a korábbi otthonfelújítási támogatást, akkor a fennmaradó rész erejéig igényelheted.
- Legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelsz (akár egyedülállóként is).
- Kapcsolati státuszodra nincs megkötés.
Mi a vidéki otthonfelújítási program lényege?
- A vissza nem térítendő támogatás mértéke legfeljebb 3 millió forint.
- A 2022-es kampányhoz hasonlóan fele-fele arányban anyagköltségre, illetve munkadíjra vehető igénybe.
- A számlával igazolt felújítási költségek 50 %-a számolható el, vagyis a maximális, 3 millió forintos támogatás 6 millió forintos összköltség esetén realizálható.
- Felújítási, korszerűsítési munkálatokra használható fel, például: nyílászárók, burkolatok cseréje, térkövezés, szigetelés, klímaberendezés, napelemes rendszer telepítése, térkövezés, akadálymentesítés, télikert kialakítása, beépíthető konyhabútor és konyhai gép beépítése stb.
- Ha nem rendelkezel a felújításhoz szükséges összeggel, akkor lehetőséged van kedvezményes hitelt igényelni maximum 6 millió forintig.
Mik a legfontosabb tudnivalók a programról?
Fontos tudni, hogy ez a 2025-ös vidéki otthonfelújítási program utólagos finanszírozású, azaz rendelkezned kell a felújításhoz szükséges pénzösszeggel, de igényelhetsz kedvezményes hitelt is. Csak az olyan felújítási költségek 50 %-át térítik meg, amikről rendelkezel számlával! Akik éltek a 2022-es otthonfelújítási program lehetőségével, azok a fennmaradó összeg erejéig igényelhetik a támogatást, tehát ha nem használták ki az akkor igényelhető 3 millió forintos támogatás maximumát. A kivitelezőkkel kössünk vállalkozói szerződést, mert ezt csatolni kell a támogatási kérelemhez!
Mit kell tudni a kamattámogatott hitelről?
A Vidéki Otthonfelújítási Program mellé kedvezményes, kamattámogatott hitel is igényelhető, ha nem áll rendelkezésedre a szükséges összeg.
- A kölcsön iránti kérelmek egy hónappal későbbi kezdő időponttól, február 1-jétől lesznek benyújthatók a bankoknál.
- Hitelösszeg maximuma és jellege: maximum 6 millió forint lakáscélú jelzáloghitel (a felújítás után igényelt otthonfelújítási támogatás összege törlesztéssé válik a kölcsöntartozásban).
- Futamidő: akár 10 év.
- Állami kamattámogatás: az ügyleti kamaton belül 3 százalékpont.
- Várható kamat mértéke: 3,5-4%.
Milyen felújítási munkálatokra igényelhető a támogatás?
A következő munkálatok - anyagköltség és munkadíjak - számolhatóak el:
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület, nem lakás céljára szolgáló helyiség, például: nyári konyha, mosókonyha, tároló, garázs felújítása,
- kerítés építése, felújítása,
- gépjárműtároló vagy nyitott gépkocsi beálló építése,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása,
- térkövezés (kalkuláljunk az ágyazóréteg költségeivel is!), illetve külső lépcső készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- akadálymentesítés,
- alapozási szerkezet megerősítése,
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,
- melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje,
- szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítmény telepítése vagy cseréje,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső lakótér felújítása
- galéria beépítése
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, beleértve a belső vagy külső hálózatának kiépítését vagy cseréjét is,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezett ilyen helyiséggel a korszerűsítés előtt,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje – a megújuló energiaforrások alkalmazását is ide értendő,
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök létesítése, cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése.
Miért érdemes energetikai korszerűsítésre is felhasználni a vidéki otthonfelújítási programban igényelhető támogatást?
Egy jól kivitelezett homlokzati szigeteléssel, új nyílászárókkal ellátott épület téli fűtési energia költsége jelentősen csökken. Az egyre melegebb nyarak során pedig minimálisra lehet csökkenteni a légkondi használatát, valamint kiküszöbölhető a belső falfelületeken a hőhidak kialakulása, amely a páralecsapódásnak és ezen keresztül a penészesedésnek is melegágya lehet. Ennek eredménye egy egészségesebb, élhetőbb lakókörnyezet, illetve az ingatlan értéke is jelentősen megnő.
Az új homlokzati nyílászárók, háromrétegű üvegezéssel és többrétegű profilokkal minimalizálják a hőveszteséget, ami 10-15%-kal csökkenti az épület energiaigényét.
Hogyan érhető el a maximális visszaigénylés?
A maximális visszaigénylés akkor érhető el, ha a teljes felújítási költség legalább 6 millió forint, amiből a munkadíj 1,5 millió és 3 millió forint között van. Nem kérhető nagyobb összegű visszatérítés anyagra, mint munkdaíjra.
Ha legalább másfél millió forintot elér a munkadíj vagy az anyagköltség az otthonfelújításnál, akkor „nincs kérdés”, hiszen a teljes támogatási összeget, vagyis hárommillió forintot igénybe lehet venni.
Ha azonban akár a munkadíj, akár az anyagköltség kevesebb, mint másfél millió forint, akkor talán az a legegyszerűbb, ha a kisebb összeget veszik, s ezt megduplázzák, így lehet kikalkulálni a támogatás összegét.
Hová kell benyújtani a támogatási kérelmet?
A korábbi otthonfelújításhoz hasonló módon a támogatási kérelmeket, vállalkozási szerződéseket és számlákat a Magyar Államkincstárnál elektronikusan vagy személyesen, illetve postai úton (Magyar Államkincstár, 1938 Budapest) lehet benyújtani 2025. január 1. és 2026. június 30. között.
A kérelem és a nyilatkozatok a Kincstár honlapján lesznek elérhetőek, kitölthetőek, illetve kinyomtathatóak kézzel történő kitöltéshez is.
A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően 90 napon – az igény elektronikus úton történő benyújtása esetén 30 napon – belül bírálja el. A kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor. A hiánypótlásra meghatározott – legfeljebb 30 napos – időtartam az elbírálási határidőbe nem számít bele.
Ha az igénylő a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek nem felel meg, a Kincstár tájékoztatja az igénylőt a kérelem elutasításáról és annak indokáról.
Megéri élni a lehetőséggel?
A támogatott munkálatok széles köre miatt nagyon sok, eddig halasztgatott korszerűsítési, felújitási munka elvégezhető. Aki teheti, használja ki a teljes keretösszeget. Energetikai korszerűsítéssel nemcsak az ingatlanunk értéke növelhető jelentősen, hanem az energetikai költségek is csökkennek havi szinten, így akár hitel felvételével is érdemes élni a lehetőséggel.
Fontos azonban, hogy csak megbízható, referenciákkal rendelkező építőipari szakemberekkel kössünk szerződést, és járjuk alaposan körbe az árakat is, mert nem csak a munkadíjakban, de az anyagaköltségekben is hatalmas eltérések lehetnek.
Ne felejtsd el, hogy ezek a felújítások jelentős értéknövelő beruházásoknak minősülnek, így érdemes leporolnod a lakásbiztosításodat, frissíteni a biztosítási összegeket, hogy teljeskörű védelmet nyújtson baj esetén.
Meglévő biztosításodat a 2025-ös lakásbiztosítási kampány keretén belül évforulótól függetlenül is felmondhatod, tudj meg többet a Lakásbiztosítás kampány 2025 című bejegyzésünkből!