Legjobb lakásbiztosítás - Melyiket érdemes választani?

VB
Visky Boglárka Frissítve: 2024.10.16.
Legjobb lakásbiztosítás - Melyiket érdemes választani?
Forrás: unsplash

A legjobb lakásbiztosítás megtalálását nem érdemes félvállról venni. Ahogy bármelyik más biztosítási termék esetében, a lakásbiztosítás “ereje” is akkor fog megmutatkozni, amikor baj van. Ne csupán egy lakásbiztosítást válassz, hanem találd meg a legjobbat, ami a te ingatlanod és ingóságaid értékére nyújt fedezetet, a megfelelő biztosítási összegekkel.

Nem minden lakásbiztosítás egyforma? Miért kell nekem a legjobb?

Nem bizony! Még biztosítón belül is eltérhetnek az egyes csomagokban vállalt fedezetek, az egész piacot tekintve pedig még nagyobb a szórás. Tehát nem csak biztosítónként, de termékenként is eltérhet, hogy mit tartalmaz egy alapcsomag, de a kárrendezés folyamata is eltérő lehet. Az, hogy kinek milyen a legjobb lakásbiztosítás rengeteg feltételtől függ.

Kalkulálj és keresd meg a legjobb lakásbiztosítást a CoverMe-n!

A biztosítás megkötése előtt az alábbiakat gondold végig!

1. Az ingatlanod és ingóságaid biztosítási összege

Fontos, hogy a biztosítás fedezze az ingatlanod és ingóságaid valós értékét. Ha alulbiztosított vagy, egy kár esetén nem kapod meg a teljes helyreállítási vagy újrabeszerzési költséget. Építés alatt álló épületet is biztosíthatsz, sőt a garázsodat is. Fontos tudni, hogy a biztosítási összeg nem az ingatlanod piaci értékét jelenti, hanem azt az összeget, amit újjépítés, vagy helyreállítás során felhasználnál.

Mindig gondold végig, hogy a kalkulátor alapján felajánlott biztosítási összeg mennyire tükrözi az ingatlanod valós értékét. Ne állíts be kisebb összeget azt remélve, hogy majd a díj is alacsonyabb lesz, mert baj esetén, például ha leég a házad, akkor nem fogja a kártérítés fedezni az újjáépítés költségét. Nem célszerű sokkal magasabb biztosítási összeggel sem kötni a biztosítást, mert egyrészről magasabb a díja, és feleslegesen fogsz fizetni, másrészről pedig a biztosító úgyse fizet több kártérítést a valós kárnál.

Az ingóságok biztosítása a háztartásban található ingóságokra, bútorokra, elektronikai eszközökre és más értéktárgyakra vonatkozik. Gondold át, hogy az ingatlanon belül milyen nagyobb értéktárgyak találhatók (például háztartási gépek, bútorok, műalkotások), ezek meglétét feltétlenül jelezd a biztosítódnak, mert a nagyértékű ingóságokra általában külön fedezet vonatkozik.

Az ingatlan építési módja (pl. téglaház, panel), a tető típusa (pala, cserép, lemez stb.) és az ingatlan kora mind befolyásolhatja a biztosítás díját és feltételeit. Így ezt is számításba kell venni, amikor a legjobb biztosítást keresed.

2. Milyen káreseményekre terjedjen ki a lakásbiztosítás?

A lakásbiztosítások csomagjai különböző típusú kockázatokat fedhetnek le:

  • Természeti katasztrófák, más néven elemi károk: vihar, árvíz, földrengés, jégeső.
  • Tűzkárok: tűz, robbanás, füst és koromszennyeződés.
  • Betörés és vandalizmus: lopás, betörés, rongálás.
  • Vízkárok: csőtörés, vízvezeték hibákból eredő károk.
  • Különleges vagyontárgyak: speciális üvegek, napkollektorok, napelemek, hőszivattyú rendszerek biztosítása, szabadban tartott vagyontárgyak, készpénz, értékpapír, garázsban tárolt gépjármű biztosítása stb.
  • Felelősségbiztosítás: kisállattartói is lehet.
  • Lakás asszisztencia szolgáltatások;
  • Balesetbiztosítás;
  • Vállalkozói vagyontárgyak biztosítása.

Minden biztosító véd az elemi károk, a tűz és valamilyen fokú vízkár esetén, de a többi fedezetben nagyon nagy a szórás, illetve sok esetben maga a szerződő választhatja meg, hogy pontosan milyen fedezetek legyenek a biztosításában. Gondold át, hogy mely kockázatok valószínűbbek a lakhelyed környékén, pontosan milyen elvárásod van a biztosítótól, és szerződéskötéskor ezekre különösen figyelj oda!

3. Önrész és biztosítási limit

Az önrész az az összeg, amelyet egy kár esetén lehet, hogy fizetned kell, mielőtt a biztosító fedezné a többit. Hagyományos lakásbiztosítások esetében számolhatsz önrésszel. Alacsonyabb önrész mellett a biztosítás díja magasabb, míg magasabb önrész esetén a havi díj alacsonyabb lehet.

A biztosítási limit pedig a biztosítás maximális kifizetési összege. Győződj meg arról, hogy a limit elegendő ahhoz, hogy helyreállítsd az esetelges károkat vagy pótold őket. Biztosítási limitet általában speciális károkra alkalmaz a biztosító, pl. csőtörésre. Ha teljesen leégne a házad, akkor a biztosítási összeg a mérvadó, amit megadtál a szerződésedkor.

4. Hasznos kiegészítő biztosítások a lakásbiztosításhoz

Sok biztosító alapcsomagja tényleg csak az elemi károkra véd, és a szerződőre bízza, hogy milyen egyéb fedezeteket vagy kiegészítő biztosításokat köt a szerződéshez. Más biztosítóknál ugyan szélesebb az alapcsomag, de egy-egy különlegesebb kiegészítő biztosítással is rendelkeznek. Mindig érdemes lehet a kiegészítőkön elgondolkodni, hiszen rengeteg káreset létezik, amire elsőre nem is gondolnánk, de előfordulásuk igen gyakori.

Ilyenek kiegészítők lehetnek, amiket érdemes lehet neked is megkötni:

  • Beázás és kívülről érkező víz elleni védelem, ha nyitva felejtenéd az ablakot.
  • Különleges üvegkár biztosítás (akvárium, üveg főzőlap, vitrin stb.)
  • Szabadban tárolt ingóságok biztosítása (pl. kerti bútor, grillsütő, trambulin), a fedezet vonatkozhat elemi károkra vagy betöréses károkra is.
  • Felelősségbiztosítás, ha kárt okozol másnak (pl. beázás esetén), de tulajdonképpen a háztartás összes lakójára is vonatkozik a felelősségbiztosítás, sok esetben a kisállatra is. Más esetekben akár kisállattartói felelősségbiztosítást is kínál a biztosító.
  • Szolgáltatások kimaradása (víz, gáz, áram, internet) miatti közvetlen és közvetett károk térítése, pl. hűtött élelmiszerek megromlása esetén is, áramkimaradáskor.
  • Háztartási asszisztencia vagy lakásdoktor szolgáltatás: egyes biztosítók, például az Allianz, Gránit, Alfa, K&H, Union napi 24 órás telefonos ügyfélszolgálatot biztosítanak számodra, hogy vész esetén valamilyen szakit küldjenek otthonodba, ezek többnyire víz-, gáz-, fűtésszerelők, tetőfedők, üvegesek, villanyszerelők, duguláselhárítók és zárjavítók.
  • Balesetbiztosítás: csak a biztosított vagy az egész háztartás részére.
  • Temetési és Kegyeleti biztosítás: temetkezési károkra és sírkő védelemre.
  • Állati kártevők okozta károk és kerti veszélytelenítés.
  • Sportfelszerelések, babakocsi vagy kerékpár biztosítása.
  • Háztartási berendezések biztosítása: nagyértékű műszaki cikkekre, ha a garancia már nem érvényes rá.
  • Vállakozás vagyontárgyai.
Takarékoskodj a lakásbiztosításodon, kalkulálj a CoverMe-n és kösd meg a legjobbat!

5. Kárrendezés folyamata

Kár esetén fontos szempont, hogy mennyire gyors és rugalmas a kárrendezés folyamata, mennyire elérhető az ügyfélszolgálat. A biztosítók alapvetően elvárják, hogy 24 órán belül jelentsd a kárt. A CoverMe-n kötött lakásbiztosításokhoz a Fiókom / Biztosításaim menüpontban összegyűjtöttük Neked a biztosítód elérhetőségeit, és a kárrendezéshez szükséges tájékoztatót is.

6. Ár-érték arány

A legolcsóbb biztosítás nem mindig a legjobb. Hasonlítsd össze az ajánlatokat az alapján, hogy milyen széles körű fedezetet nyújtanak, és hogy milyen kár esetén mekkora kifizetésre számíthatsz. A biztosítás részleteit mindig gondosan olvasd el, mert előfordulhatnak kizárások.

MFO lakásbiztosítás a legjobb lakásbiztosítás?

Az MFO, azaz Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás az MNB által bevezetett minősítési rendszer, ami azt a célt szolgálja, hogy a biztosítások könnyebben összehasonlíthatóbbá váljanak a fogyasztók számára.

Például egy MFO lakásbiztosítás nem tartalmazhat önrészre vonatkozó kitételt, a termékek alapcsomagjai azonos káreseményekre terjednek ki, minimálisak a kizárások és mentesülések, ahol a biztosító nem szolgáltat, illetve a kiegészítő fedezetek elnevezése is egységes. Hagyományos lakásbiztosítások esetében előfordulhat, hogy olyan fedezetekért is fizetsz, amire nincs is szükséged, mert az alpbiztosításod része (pl. a megújuló energia rendszerre vonatkozó biztosítás).

Az MFO lakásbiztosítások azért is lehet vonzó, mert a biztosítók kommunikációja egységesnek kell lenniük, hogy a laikusok is jobban érthessék. Garantálniuk kell az ügyfélközpontú ügyfélszolgálatot, a kárbejelentés és a kárrendezezés folyamatát is egységesíteniük kell. MFO biztosítást azonban csak magánszemély köthet állandóan lakott ingatlanra, nyaralóra például nem.

Melyik a legjobb lakásbiztosítás?

Valószínűleg mindenkinek más és más. Számodra az a legjobb lakásbiztosítás, ami kár esetén valóban a Te anyagi biztonságodat védi, úgyhogy eszerint mérlegelj!

Hasznos volt a cikkünk?

Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad a cikkünket akkor iratkozz fel a hírlevelünkre.

Kapcsolódó cikkek