Az ingatlan adásvétel díj nem a legnagyobb tétel lakásvásárlás során, azonban mégis fontos tisztában lenni vele, hiszen ezzel az összeggel is kalkulálni kell, ha valaki ingatlant venne, vagy eladna. A sok kis “pár ezer” forintos összeg, ami egy lakásvásárlás során adódik együtt már egy nagyobb összeget is kitehet, ezért érdemes ismerni ezeket tételenként. Lássuk hogyan alakul az ingatlan adásvétel ügyvédi díj 2025-ben, illetve érdemes-e ezen spórolni, és kizárólag a közjegyző szolgáltatását igénybe venni.
Hogyan alakulnak az ügyvédi díjak 2025-ben?
Az ingatlan adásvételi szerződésekhez kapcsolódó ügyvédi díjak Magyarországon jellemzően az ingatlan vételárának 0,5-1%-a között mozog. Ezek 2024-ben általánosságban 75 000 és 300 000 forint közötti összeget jelentettek egy átlagos lakásvásárlás esetében. Azonban az ingatlan értékétől, az ügy komplexitásától és az ügyvéd hírnevétől függően ez az összeg eltérhet, illetve az országos szórás is nagy az árak tekintetében.
2025-re várhatóan a díjak inflációs hatások miatt emelkednek, de a pontos mérték még nem ismert. Az ügyvédi piacon tapasztalható változások is befolyásolhatják az árakat, például a jogi szabályozások változása, az ingatlanpiac aktivitása.
Mi az ügyvéd feladata ingatlan adásvétel esetén?
Az ingatlan adásvétel menetéről írtunk már korábban. Érdemes elolvasni, ha ingatlan eladása, vagy vásárlása előtt állsz.
Az ügyvéd ezeket a feladatokat vállalja az ügyvédi díj fejében:
- előkészíti a szerződéstervezetet a megállapodás szerinti részletekkel, majd kiküldi a feleknek véleményezésre: Ha hitelből finanszírozod az ingatlant, akkor érdemes a banknak is bemutatni a szerződéstervezetet, hogy az ő követelményeinek is megfeleljen. Az ügyvédnek törvényi kötelessége a szerződés adatainak véglegesítése során ellenőrizni mindegyik fél okmányait.
- földhivatali ügyintézés: bejegyzi az ingatlan tulajdonjogának változását a földhivatalnál (a földhivatali költségek és eljárási illetékek nem részei az ügyvéd díjazásának).
- biztosítékok kezelése: kezeli a vételár kifizetését, beleértve az ügyvédi letét kezelését is.
- hitelesítés: gondoskodik a szerződés hivatalos aláírásáról és hitelesítéséről.
Az ingatlan adásvételi szerződésének megkötéséhez vagy közjegyző, vagy ügyvéd szükséges, azonban feladataik és kötelezettségeik eltérnek ingatlan adásvétel esetében.
Az ügyvédi díjakon felül az alábbi költségek merülhetnek fel ingatlanvásárlás során:
- vagyonszerzési illeték
- földhivatali díjak
- lakáshitel költségei
- közjegyzői költségek lakáshitel esetén
- költöztetéssel járó költségek
- felújítás költségei
- ingatlanközvetítő jutaléka
Közjegyzői díjat abban az esetben kell fizetni, ha az ingatlan vásárláshoz lakáshitelre van szükség. A jelenleg érvényben lévő magyarországi szabályozás szerint a lakáshitel szerződést közjegyzői okiratba kell foglalni.
Miben más a közjegyző és az ügyvéd szerepe egy ingatlan vásárlás során?
A hazai szabályozás értelmében a szerződés csak akkor érvényes ingatlanvásárlás esetén, ha azt ügyvéd, vagy közjegyző ellenjegyzi. Az ügyvéd díja már megállapodás kérdése, a közjegyző díja azonban hatósági áras. A közjegyzői díj jellemzően olcsóbb, mint az ügyvédi, ez különösen nagyobb értékű ingatlanoknál mutatkozik meg. Az ügyvéd “alkalmazásának” előnye azonban az, hogy ő tanácsot is adhat a feleknek, képviseli az érdekeiket. Ha a megvásárolni kívánt ingatlan ára hitelből kerül kiegyenlítésre, esetleg még a CSOK is képbe kerül, akkor egy tapasztalt ügyvédnek hatalmas szerepe lesz abban, hogy minden ügy határidőn belül megoldódjon, a papírmunka alapos legyen, ne akadályozza például egy megkésett földhivatali ügyintézés a hitelfelvételt.
A közjegyző tevékenysége közhatalmi tevékenység. Nemperes eljárásokat folytat le (például hagyatéki eljárás), hiteles kiadmány másolatokat és okiratokat készít. Az ügyvéd ezzel szemben az ügyfél érdekeit védi, jogi képviseletet csak ő láthat el, magánjellegű megbízási jogviszony keretén belül. További feladatai közé tartozik a jogi tanácsadás, okirat szerkesztése és okirat ellenjegyzése.
Érdekesség, hogy bár általában az eladó választ ügyvédet, mégis az eljárás során a vevő és az eladó érdekeit is képviseli az ügyvéd. Van egyfajta mediátori szerepe is abban az esetben, ha vitás esetek alakulnának ki, például késedelmes fizetés esetén, vagy ha az ingatlan birtokát nem adja át az eladó. Jogi eljárást is indíthat szükség esetén.
Tehát az ügyvéd feladata nem merül ki abban, hogy egy internetről letöltött mintaszerződésen átírja az adatokat. Törvényi kötelezettsége, hogy olyan szerződés kerüljön ki a kezei közül, ami mindkét fél érdekeit képviseli, és minden jogszabályi kötelezettségnek megfelel, illetve ügyfeleinek érthető jogi tanácsokat is tud adni.
A közjegyző azonban jogi tanácsokat csak nagyon korlátozottan adhat, neki a feladata az, hogy a felek megállapodását okiratba foglalja, ami alkalmas lesz a földhivatali bejegyzésre (ez a rész megegyezik az ügyvéd feladatával). A bank általában megköveteli a közjegyző közreműködését ingatlan vásárlás során, hogy a későbbi, esetleges nemfizetés esetén a végrehajtási eljárások könnyebben megindulhassanak. Tehát az ügyvéd teljes bizonyító erejű magánokiratot készít, a közjegyző pedig közokiratot. Az ügyvéd felelőssége nagy, hiszen az adásvétel átfutásának teljes ideje alatt (földhivatali bejegyzéstől a lezárásig) felügyeli a folyamatot, beleértve a földhivatali határidőket is.
Megspórolhatjuk az ügyvédi díjat ingatlanvásárlás során?
Mivel ingatlan adásvétel során nem jellemző az egyszerű ügy, ezért kardinális, hogy ingatlanügyekben kizárólag megfelelő tapasztalattal rendelkező ügyvédet keressünk meg, és ezen ne spóroljunk, mert akár egy sikeres hitelfelvétel is múlhat rajta. A tulajdonjog megszerzését illetően nincsen “erősebb” jelleg a földhivatali eljárás során abból a szempontból, hogy közjegyző készíti a közokiratot, vagy ügyvéd a magánokiratot. Természetesen a döntés a Te kezedben van. Ami viszont fontos, és nem megspórolható az a lakásbiztosítás. Ne felejtsd el megkötni, hiszen a hitelfelvételnek is alap feltétele! A CoverMe lakásbiztosítás kalkulátorának segítségével pár perc alatt összehasonlíthatóak a különböző biztosítók ajánlatai.